Poczta Polska wydaje znaczki kolekcjonerskie – coraz bardziej popularne hobby

0
42

Od pewnego czasu można zauważyć wzrost informacji od Poczty Polskiej na temat wydawania kolejnych znaczków kolekcjonerskich dla amatorów filatelistyki. Wszystko to podyktowane jest wzrostem zainteresowania hobbystów tymi unikatami. Zresztą podobno wzrosła też liczba nowych koneserów tej formy uprzyjemnienia swojego czasu.

Filatelistyka to ciekawe zainteresowanie. Zapewne wielu z Was pamięta młodzieńcze lata, kiedy to popularne były tzw. klasery i hurtowo sprzedawane znaczki w kioskach. Były to głównie znaczki z wizerunkami narzuconymi przez ówczesne władze PRL czyli komunistyczne. Jako dzieci kupowaliśmy je hurtowo i zapełnialiśmy nasze klasery. Dzisiaj pewnie u nie jednego w piwnicy można znaleźć je zakurzone. Warto odmłodzić swoją kolekcję o nowe serie z Poczty Polskiej, które są bardzo ciekawe. Tym bardziej, że przedstawiają różne motywy, a w czasach PRL nie było takich atrakcji pocztowych.

Wśród ostatnich znaczków pojawił się okaz z okazji jubileuszu 14 października br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek „100-lecie Rycerstwa Niepokalanej”.

zdj. Poczta PolskaAutor znaczka, Zenon Święch, przedstawił na nim Matkę Bożą Niepokalaną stojącą na kuli ziemskiej, stopami miażdżącą głowę węża. Po obu bokach Matki Bożej zamieścił litery M oraz I, nawiązujące do łacińskiej nazwy stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej – Militia Immaculatae – oraz napis „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami”. Natomiast na przywieszce znaczka umieścił podobiznę św. Maksymiliana Kolbe.

Rycerstwo Niepokalanej stanowiło formę wcielenia maryjnego dogmatu w praktykę życia codziennego. Było nim wypełnianie misji Kościoła: „Idźcie i nauczajcie” – nawrócenie wszystkich grzeszników (zaczynając od siebie samego) oraz ich uświęcenie „pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej. Powstanie Rycerstwa Niepokalanej wynikało przede wszystkim z pragnienia ratowania dusz, ale i z potrzeby czasu. Niepokoje kończącej się I wojny światowej oraz nastroje rewolucyjne, ale także nasilenie działań antykościelnych w Rzymie i na świecie wymagały reakcji. W takich okolicznościach, w Rzymie 16 października 1917 r. św. Maksymilian Maria Kolbe (wówczas jeszcze kleryk), z sześcioma innymi franciszkanami, zapoczątkował ruch maryjny pod łacińską nazwą Militia Immaculatae – Milicja Niepokalanej (w Polsce używa się nazwy Rycerstwo Niepokalanej, gdyż założenia tego ruchu nawiązują do pojęcia rycerskich postaw i zalet). Ruch ten otwarty jest na wszystkich świeckich i duchownych, dzieci i młodzież, osoby dorosłe i sędziwe.

O znaczku:
autor projektu: Zenon Święch
liczba znaczków: 1 znaczek z przywieszką
nominał: 5 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 43 mm
arkusz sprzedażny: 25 znaczków + 25 przywieszek
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 14 października 2017 r.

13 października br. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej.

zdj. Poczta PolskaNa znaczku autorstwa Adama Kultysa widnieje obraz nieznanego autorstwa z sanktuarium w Piekarach Śląskich. Przedstawia on Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus. Obraz ten otoczony jest kultem wśród górników, hutników i Ślązaków.

Narodziny kultu maryjnego w Piekarach Śląskich sięgają swoimi korzeniami drugiej połowy XVII w. Pobożność maryjna, która zaczęła się wtedy kształtować, była związana z doświadczeniem szczególnych łask uzdrowień. Wstawiennictwa u Pani Piekarskiej szukali wszyscy. Tu król Polski Jan III Sobieski prowadząc w 1683 r. wojska pod Wiedeń błagał o Jej pomoc. Tym śladem zawierzenia poszli August II Sas i król August III. Znaczącym okresem w dziejach kultu maryjnego i historii sanktuarium w Piekarach Śląskich jest działalność ks. Jana Alojzego Fietzka, budowniczego obecnej świątyni (1849 r.). Piekary Śląskie zaczęły wtedy pełnić funkcję Duchowej Stolicy Śląska. Trwałość kultu maryjnego i jego zasięg zostały potwierdzone specjalnymi enuncjacjami papieża Piusa XI i kard. Augusta Hlonda, kiedy to koronami papieskimi przyozdobiono Cudowny Obraz Piekarski (1925 r.).

Decyzją papieża Jana XXIII (1962 r.) kościół piekarski został wyniesiony do godności Bazyliki Mniejszej. O nieustającym duchowym znaczeniu sanktuarium piekarskiego świadczą coroczne pielgrzymki z kraju i zagranicy. Splotły się z nimi losy św. Jana Pawła II, który od 1965 r. jako metropolita krakowski uczestniczył w pielgrzymkach mężczyzn i głosił kazania, a potem jako papież kierował co roku swoje pasterskie słowo do zgromadzonych na wzgórzu pielgrzymów. W 1983 r. nadał Maryi Piekarskiej tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

O znaczku:
autor projektu: Adam Kultys
liczba znaczków: 1
wartości: 5 zł
nakład: 3 000 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 25,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 13 października 2017 r.

Kolekcjonuj znaczki w prosty i wygodny sposób! Zamów abonament filatelistyczny w najbliższej placówce pocztowej bądź za pośrednictwem strony internetowej: www.filatelistyka.poczta-polska.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Twoje imię