Budowa elektrowni atomowej w Polsce już trwa! To dobrze?

0
23
Elektrownia atomowa, Wikipedia

Wydaje się, że budowa elektrowni atomowej w Polsce to kwestia czasu i mało prawdopodobne wydaje się, że rząd zrezygnuje z takiej inwestycji. Wszystko dlatego, że produkcja energii elektrycznej dzięki wykorzystywaniu takich technologii jest bardzo opłacalna i ekologiczna.

Na pewno są to dwa niepodważalne argumenty o słuszności budowy tego typu zakładów. Wszak nasze zdrowie jest najważniejsze i co równocześnie istotne – pieniądze również. Chociaż nie można się spodziewać nadzwyczajnej obniżki cen za prąd, kiedy to już będziemy mieli elektrownię atomową, to jednak one nastąpią. Natomiast fakt braku zanieczyszczeń powietrza to bezcenne dla naszego środowiska i tak już mocno zatrutego.

Wielu z nas jest jednak przeciwnikami tej budowy ze względu na ryzyko awarii. Pamiętamy o Czernobylu, a także o Fukushimie. W tamtych miastach doszło do ogromnego skażenia nuklearnego. Skutki tego są do dzisiaj odczuwalne nawet w odległych krajach na całym świecie. Ponadto co odpadami zużytego paliwa jądrowego? Gdzieś je trzeba składować i zabezpieczyć. Jeśli doszłoby do ich rozprzestrzenienia, również mamy tragedię ekologiczną. Zatem niekoniecznie środowisko jest bezpieczne a co za tym idzie, my też. Instalacje atomowe mogą zniszczyć całą ludzkość i to wydaje się niepodważalnym argumentem przeciwko ich rozwoju.

Alternatywą na pewno jest budowanie elektrowni, które wykorzystują energię odnawialną na szeroką skalę. Chyba właśnie takie źródła energii dla ludzi, są najbardziej bezpieczne i ekologiczne. Tym bardziej jest to słuszna decyzja, że obecnie mamy wiele technologii takiego pozyskiwania energii. Możemy czerpać ją ze słońca, z wiatru, z wody, z ciepłych źródeł, a nawet ze śmieci oraz wielu innych. Są również opracowywane inne sposoby, o których wiele czytamy na różnych portalach naukowych i w gazetach tego typu. Jeszcze jednym z argumentów, który przemawia za niebudowaniem takich atomowych gigantów, jest fakt, że niektóre Państwa „atomowe” likwidują swój arsenał wojskowy tego typu wraz z elektrowniami, zastępując te ostatnie właśnie źródłami energii odnawialnej.

Spalibyśmy bezpieczniej gdyby jednak zrezygnować z planów budowy takiej atomowej elektrowni. Mamy dosyć strachu przed wojnami, zagrożeniami np. wybuchem gazu w mieszkaniu i niepotrzebne jest nam dodatkowe zmartwienie, ze dojdzie do niekontrolowanego wycieku nuklearnego, o którym być może nawet nie będziemy wiedzieć ale jego skutki odczujemy za kilka lat. Nie od dzisiaj wiadomo, że drobne awarie są ukrywane i klasyfikowane jako mało szkodliwe ale jedna szkodliwe…

Niestety budowa już się zaczęła. Tak można nazwać pierwsze kroki, a tymi są badania obszaru na którym ma powstać obiekt i wszystkie inne wyliczenia oraz analizy finansowe i plany urbanistyczne wraz z szacowanym zużyciem nakładów. Trwają również rozmowy z wykonawcami, którzy będą startować w przetargach oraz powoływany jest cały sztab nadzorujący tą inwestycję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Twoje imię