Zapraszamy na rozmowę rekrutacyjną – zwróć uwagę

0
43
Rozmowa

Nawet najlepszy poszukiwacz pracy, niemalże weteran, nie uniknie etapu na którym ewentualny przyszły pracodawca zaprosi na spotkanie w „cztery oczy”. Jeden artykuł, który ma na celu przedstawienie rozmowy nie zrealizuje w pełni tego rozbudowanego zagadnienia. W tym wpisie postaramy się przedstawić najpopularniejsze typy rozmów telefonicznych.

Rozmowy rekrutacyjne różnią się od siebie w zależności od m.in. stanowiska aplikanta, miejsca pracy, rozmiaru firmy, wytycznych korporacji, osobowości prawnej, charakteru i wykształcenia rekrutującego oraz wielu innych. Podobnie jak „head hunter” bez najmniejszego problemu zorientuje się, że ma do czynienia z nowicjuszem. Tak wytrawny aplikant jest w stanie wykryć słabego rekrutującego. Wbrew pozorom poszukiwanie pracownika jest procesem długim, czasem skomplikowanym oraz najczęściej mozolnym. W poprzednich artykułach opisywaliśmy jak zaskoczyć rekrutującego poprzez dodanie pliku „portfolio”.

Mało kto bierze pod uwagę, że już telefon od rekrutującego może pełnić formę rozmowy rekrutacyjnej. Wprawieni w ten proceder „łowcy głów”, bardzo często w taki sposób plewią „chwasty”. Każdy kto ceni sobie swój czas będzie zainteresowany spotkaniem z osobą, która w rozmowie telefonicznej potrafi wykazać bez uprzedniego przygotowania swój stopień kompetencji. Ten typ rozmowy należy do rzadkości jednakże się pojawia. Należy więc mieć na uwadze, że oprócz zaproszenia na konkretny termin oraz miejsce, możemy zostać poproszeni o chwilę rozmowy. Rozmowa rekrutacyjna przez telefon może być długa i trwać nawet godzinę. W tym czasie padają typowe pytania, które zazwyczaj mają miejsce na spotkaniu. Dopiero później rozmówca zaprasza na spotkanie.

Jakie pytania często padają w rozmowie telefonicznej?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Twoje imię