Manipulują nami – jak to robią?

0
50
Manipulują nami

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że zrobiłeś coś, czego nigdy zrobić byś nie chciał? Kupiłeś coś czego nie chciałeś kupić? Pomogłeś komuś chociaż pomóc mu nie miałeś ochoty? Zgodziłeś się na coś, na co nigdy byś się nie zgodził? Jeśli tak, to oznacza, że ktoś Tobą skutecznie zmanipulował! Poniżej przedstawiamy 5 najczęstszych manipulacji, jakim ulegamy ze strony manipulatorów!

Miejsce 5.

Autorytet.

Ulegamy autorytetowi zewnętrznemu zawsze wtedy, kiedy do wykonania pewnej czynności nakłania nas ktoś, kto jest powszechnie uznawany za autorytet, szczególnie w danej dziedzinie. Autorytety są nadawane z góry. Osoba z tym samym wykształceniem, ale innym ubiorem będzie dla nas w zależności od uniformu specjalistą w danej dziedzinie. Uważa się, że założenie białego fartucha sprawia, iż jesteśmy skłonni wykonać czynności (czasem nawet absurdalne!), które poleci nam ta osoba. Ufamy na słowo, a nie na dyplom? Nie, ufamy ubiorowi. Wystarczy przyjrzeć się otaczającemu nas światu, aby przekonać się o tym. Bankowcy noszą garnitury, mechanicy – stroje robocze, lekarze – fartuchy, prawnicy – togi.

Nie ma nic złego w tym, aby specjaliści w danej dziedzinie stawali się autorytetem. Problem manipulacji rodzi się w tedy, gdy reklamy ukazują aktora przebranego za np. lekarza, sugerującego, iż stosowanie danego lekarstwa przyniesie ulgę w chorobie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Twoje imię