Wirus Interpol – usuwanie

0
54
Wirus Interpol

Wirus Interpol – tak nazywa się potocznie program infekujący komputer, który to pojawił się w sieci już jakiś czas temu. To problemowa infekcja, ponieważ po włączeniu komputera i uruchomienia systemu Windows, wyskakuje plansza informacyjna, bogato ilustrowana z wizerunkiem prezydenta Komorowskiego i napisem „polizja”. Ponadto na stronie widnieje logo przypominające do złudzenia emblemat Interpolu.

W komunikacie jest napisane, że „komputer został zablokowany” z powodu nielegalnej działalności użytkownika. Jest również o karze w wysokości 500 zł oraz o tym, iż właściciel komputera jeśli jej nie zapłaci, to będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Szczerze mówiąc, ciężko czytać całość strony bo raz, że grafika słabej jakości a dwa człowiek jest wystraszony.

Sposób na wirusa? Oczywiście wujek Google i hasło „wirus Interpol”. Znajdziecie Państwo kilka wskazówek, dotyczących usunięcia tego programu lecz większość z nich tyczy się „uruchomienia komputera w trybie awaryjnym z wierszem poleceń” lub „uruchomienia komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci”. To jest problem – program potrafi zablokować oba rozwiązania.

Więc należy użyć chyba najprostszej metody rozwiązywania sytuacji z pozoru bez wyjścia czyli „metoda prób i błędów”.

Po uruchomieniu systemu oczywiście pojawia się plansza Interpolu. Klikając na poszczególne klawisze nie osiągniemy nic. Jednak to była droga ku rozwiązaniu, gdyż po kolejnym kliknięciu, wciśnięto na bardzo krótko klawisz wyłączania laptopa i… pojawił się system Windows – pulpit. Dzięki temu, że uzyskano dostęp do głównych narzędzi, można uruchomić wyszukiwarkę i niemal od razu należy pobrać program antywirusowy Microsoft Security Essentials. Ewentualnie inny jaki Państwo preferujecie. Rekomendujemy system zabezpieczeń Microsoft, bo w tym przypadku pomógł.

Jednak tutaj jest niezbędne to co powiemy. Gdy mamy ekran informacyjny „wirusa Interpolu” i naciśniemy wspomniany klawisz wyłączania komputera na bardzo krótko, wyskoczy nam pulpit i czekamy chwilę aż pojawi się też komunikat o „zakończeniu procesu”. NIE KOŃCZYMY GO! NACISKAMY JEDYNIE „x”. Znów czekamy chwilkę czy czasem ponownie nie pojawi się „zakończ proces”. Jeśli tak, to robimy jak wyżej.

Gdyby nie udało się Wam uzyskać dostępu do pulpitu to polecamy zrobić to tak, że klawiszem „Windows” na klawiaturze, wywołujemy menu START. Robimy to wtedy gdy mamy planszę Interpolu. Szybko znika ale jest na tyle długo, żeby jakoś kliknąć w wyszukiwarkę Internet Explorer. Kliknijmy w nią i znowu naciśnijmy na klawiaturze „Windows”. Przez chwile zobaczymy na dolnym pasku, że IE jest aktywny, wtedy naciskamy wyłącznik laptopa. Powinien pojawić się pulpit. I stosujemy się dalej do wskazówek, które opisałem wyżej. Przy tej metodzie, jedno jest pewne, że „zakończ proces” pojawi się kilka razy.

Dopiero gdy „zakończ proces” nie będzie wyskakiwał, przystępujemy do instalacji Microsoft Security Essentials. I tutaj, po pobraniu instalujemy go i czekamy aż zaktualizuje definicje wirusów. Potem stosujemy szybkie skanowanie. Program wykryje „wirusa Interpolu”. Po zakończeniu procesu szybkiego skanowania, wyskoczy komunikat o zagrożeniu i wymaganej akcji oczyszczenia. Klikamy na odpowiedni klawisz i program usunie wirusa a następnie każe nam uruchomić ponownie komputer. WAŻNE! – uruchomienie ponowne wykonać po pełnym szybkim skanowaniu! W trakcie tego skanowania, w dolnym prawym rogu ekranu pojawi się również komunikat o konieczności oczyszczenia komputera. Potem pojawi się, że trzeba komputer ponownie uruchomić – nie robimy tego dopóki szybkie skanowanie nie zakończy się.

NA MARGINESIE: W międzyczasie, gdy działano metodą prób i błędów, zainstalowano też programik ADWCLEANER, który usunął potencjalnie szkodzące pliki. Więc, również on może dopomóc usunięcie „wirusa Interpola”.

Ale UWAGA! Nie stosować tego programiku, gdy działamy już na Microsoft Security Essentials bo komputer sam się wyłączy i musimy od nowa „walczyć o pulpit”.

Być może inne programy antywirusowe też są go w stanie wykryć i usunąć. W przypadku komputerów stacjonarnych, możliwe, że zadziała też lekkie naciśniecie przycisku napięcia lub restartu.

Zaleca się, po wykonaniu czynności, pełne skanowanie komputera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Twoje imię